Tercüman Diana Kerimova

DİANA KERİMOVA

Premium Üye
Diana Kerimova çeviri portalımızda 2 yıl önce kayıt olmuş ve Premium Üye olarak hizmet vermektedir. 4 dil çiftinde , Akademik Çeviri , Altyazı Çevirisi , Bilateral Çeviri , Deşifre , Edebi Çeviri , Hukuki Çeviri , Konuşma Çevirisi , Refakat , Resmi Çeviri , Sözlü Çeviri , Teknik Çeviri , Tıbbi Çeviri , Ticari Çeviri , Yazılı Çeviri , Yerelleştirme hizmeti sunmaktadır.

MESAJ GÖNDER


HAKKINDA

Azerbaycan, Kusar şehri doğumlu, aslen Lezgi olan Diana , ulusal ve uluslararası platformlarda yazılı ve sözlü tercümanlığı yapmaktadır. 3 yaşından beri Ukrayna’da büyüyüp Kırım’daki Tavrida Milli V. İ. Vernadsky Üniversitesi Kırım Tatar ve Doğu Dilleri Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatından mezun olduktan sonra, yüksek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında devam etmekte ve 7 dil bilmektedir.

hâkim olduğu diller:

Rusça ____________________ Ukraynaca

İngilizce ___________________Türkçe

Farsça ____________________Lezgice

Kırım Tatarca

Çalışma dilleri: Rusça, Ukraynaca, İngilizce ve Türkçedir.

Diana  üniversite yıllarında Ukrayna’da İngilizce ve Türkçe özel ders vermiştir.

Kendisi şu anda Türkiye’de çeşitli ulusal ve uluslararası sektörel ticari fuarlarda aktif olarak tercümanlık yapmaktadır. Sözlü tercümanlık mesleğinde TV programı (canlı yayın) ve düğün gibi bazı organizasyonlarda da çeviri yapmıştır.

Yazılı tercümanlık mesleğinde bir süre hasta epikrizleri (çıkış özeti, taburcu raporu) gibi evrakları çevirerek medikal terminolojiye hâkim olup tıbbi tercüman deneyimine sahip oldu. Ayrıca kitap çevirmenliği yapmış Diana Kerim’in Türkçeye çevirdiği şiir, öykü ve kitabın (Kazakistan edebiyatına ait Altın Ordu adlı tarihi bir roman) bazı kısımları Her Boydan adlı Uluslararası Öğrenciler Çeviri Dergisinde yayınlandı.

Tercümanlık dışında ticarete de ilk adımları atmış bulunmaktadır. Kısa bir dönem bir Hindistan firmasını Türkiye’de temsilciğini yapıp pirinç ithalatını gerçekleşti.

Bir yıldır savunma sanayi sektöründeki bir firmada yönetici asistanı ve tercüman olarak tam zamanlı çalıştıktan sonra fuarlara geri döndü artı tercüman ve hostes temini gibi hizmetleri sunup fuar organizasyonu ile de ilgilenmektedir.

YAZILI ÇEVİRİ KARİYERİ

Diana  2012 yılından itibaren başta Rus, Ukrayna, Türk ve İngiliz dilleri olmak üzere yazılı çeviri hizmetini sunmaktadır. Uzmanlık alanlarından biri yazılı tercümanlık olan Diana Kerim’in yaptığı işleri arasında edebi eserler, senaryo, bilgisayar oyunları, tıbbi evrakları, kurumsal şirket ve diğer web siteleri, ürün katalogları, tanıtım broşürleri, mahkeme belgeleri, çeşitli resmi evraklar vs. yer almaktadır.  Ayrıca görsel ve işitsel materyallerin yani çeşitli video ve ses kayıtlarının tercümesinde ve deşifre işlerinde tecrübeye sahiptir.

SÖZLÜ ÇEVİRİ KARİYERİ

Diana  yurt içi ve yurt dışı ikili görüşmeler, şirket toplantıları, ticari, iş görüşmeleri, yabancı konuk karşılamalarında, telefon görüşmelerinde, iş gezilerinde, iş yeri veya fabrika ziyaretlerinde, yurt dışından gelen heyet ağarlamalarında ve fuarlarda gıda sektöründen tutup tekstil, iplik, otomotivmücevherat, yapı, mobilya, makine vs gibi birçok konuda ardıl çeviri(çevirmenin konuşmacının sözlerini dinleyip ardından hedef dile çevirip karşı tarafa aktarması) yapmaktadır. Fuar katılımcılarının fuar esnasında, stantlarında ihtiyaç duydukları yabancı dil desteği vermektedir. Bununla kalmayıp müşteri portfolyosu oluşturma ve iş bağlantısı kurma yardımı da yapmaktadır.

Sürekli kendini geliştirmekle meşgul olan Diana Kerim İstanbul Medya Akademisinde Yeni Medya alanında bir takım seminerlere katılıp eğitim aldı. Kendisinin bir sonraki hedefi bir yabancı dil daha öğrenmek ve Dijital Pazarlama ve Dış Ticaret alanında uzmanlaşmaktır.


İş Geçmişi

Türkçe - İngilizce Genel Çeviri
Kasım 2018,
Yorum yapılmadı

Rusça - Türkçe Genel Çeviri
Ekim 2018,
Yorum yapılmadı


Çeviri Dilleri

İngilizce Tercüme İngilizce
Rusça Tercüme Rusça
İngilizce Tercüme İngilizce
Ukraynaca Tercüme Ukraynaca
İngilizce Tercüme İngilizce
Türkçe Tercüme Türkçe
Rusça Tercüme Rusça
İngilizce Tercüme İngilizce
Rusça Tercüme Rusça
Türkçe Tercüme Türkçe
Ukraynaca Tercüme Ukraynaca
İngilizce Tercüme İngilizce
Ukraynaca Tercüme Ukraynaca
Türkçe Tercüme Türkçe
Türkçe Tercüme Türkçe
İngilizce Tercüme İngilizce
Türkçe Tercüme Türkçe
Rusça Tercüme Rusça
Türkçe Tercüme Türkçe
Ukraynaca Tercüme Ukraynaca

Eğitim Geçmişi

Türk Dili Ve Edebiyatı
İstanbul Üniversitesi / 2014

Fars Dili Ve Edebiyatı
Tavrida Milli V. İ. Vernadsky Üniversitesi / 2007-2012


PREMIUM TERCÜMAN

Üyelik Tarihi
Mart 2017

Son Görülme
6 gün önce

Bölge
İstanbul, Bahçelievler